Kiedy zainstalować najazd progowy?

Budując lub remontując, dom coraz częściej myślimy o potrzebach ludzi niepełnosprawnych, nawet jeśli nie poruszamy się na wózku, trzeba liczyć się z możliwością, że w przyszłości może zaistnieć taka sytuacja. Warto zawczasu przygotować mieszkanie pod ewentualne potrzeby osób poruszających się na wózkach. Jednym z najtrudniejszych elementów do pokonania dla ludzi niepełnosprawnych są progi, które są trudne do pokonania dla osób niepełnosprawnych. Z tego powodu coraz częściej stosuje się najazdy progowe. Zobaczmy jak przygotować dom do użycia najazdów progowych i jakie niosą korzyści dla osób niepełnosprawnych.

Czym są najazdy progowe?

Najazdy progowe to rampy, po których osoby poruszające się na wózku mogą pokonać przeszkody takie jak progi i schodki. Dzięki zastosowaniu antypoślizgowej powierzchni i dużej wytrzymałości dają pełną gwarancję bezpieczeństwa osoby niepełnosprawnej. Możemy spotkać się z wieloma rodzajami najazdów progowych od podstawowych, które służą do przejeżdżania przez próg po najazdy progowe zewnętrzne, które pozwalają na wyjazd na przykład z tarasu na trawnik. Róże wysokości i kąty nachylenia sprawiają, że każdy znajdzie najazd odpowiedni do swoich potrzeb.

Jak wybrać najazdy progowe?

Wybór odpowiedniego najazdu progowego jest uzależniony od wielu czynników. Kluczowym kryterium jest wysokość progu, pod który osoba niepełnosprawna będzie musiała podjechać. Należy pamiętać, że najazd nie może być zbyt stromy, ponieważ może to utrudnić sam proces pokonywania progu. Ważny jest również materiał, z którego został on wykonany, najazdy progowe powinny być stabilne i pokryte antypoślizgową powłoką, która zapewni bezpieczeństwo. W przypadku najazdów warto zainstalować odblaski, które sprawią, że pozostali użytkownicy pomieszczenia nie potkną się o najazd w ciemnościach.

Gdzie najazdy progowe zajdą zastosowanie?

Najazdy progowe znajdują zastosowanie we wszystkich miejscach, gdzie przebywają osoby niepełnosprawne. Miejsca pomocy osobom starszym i niepełnosprawnym muszą być przystosowane do osób poruszających się na wózkach inwalidzkich, więc najazdy progowe są tam obowiązkowe. Jednak coraz częściej możemy je spotkać również w prywatnych domach, w których mieszkają osoby starsze lub niepełnosprawne.

Jak zamontować najazd progowy?

Montaż najazdu progowego jest czynnością, którą nie wymaga specjalistycznej ekipy budowlanej. Wyjątkiem są najazdy zewnętrzne, które są montowane przy schodach lub tarasach. Takie rozwiązanie najczęściej wymaga interwencji ekipy budowlanej, która przystosuje schody lub taras do montażu podjazdu. W większości przypadków wystarczy postępować zgodnie z instrukcją dołączoną do zestawu. Musimy pamiętać o dobrym przytwierdzeniu najazdu do podłoża, co uniemożliwi przesunięcie się najazdu podczas wjeżdżania wózka. Możemy również zdecydować się na mobilną wersję najazdów progowych, które pozwalają na okazjonalne wystawienie najazdu w momencie, w którym jest to wymagane. To bardzo komfortowe rozwiązanie dla osób, które poruszają się na wózku tylko chwilowo.